SCT-F24-175-40mA, 175/40mA Measurement, Class 1 Split Core CT's
- Accessories
- Description
- Specification
- Datasheet
- Application Notes
- Shipping & Returns
- Reviews
Features
- Quick Release Split Core System
- Cable Mount
- 40mA Output
- Self Powered
- Rated System Voltage 0.60/3kV
- 0.9M Flying Leads
Applications
- Metering Equipment
- Energy Monitoring
- AC Power Control Systems
- Power Factor Correction
- Power Quality Measurements
| Fastron Part Number | SCT-F24-175-40mA |
| Technology | Split Core AC Current Transformer |
| Ratio | 175/40mA |
| Aperture Size | ø 24 mm |
| VA Rating | N/A |
| Accuracy Class | Class 1 |
| Output | 40mAmp (+20%) |
| Isolation | 3kV (AC, 50Hz, 1 min) |
| Bandwidth | 50-60Hz |
| Mounting Style | Cable Mount/Busbar Mount |
| Operating Temperature Range | -15°C / 45°C |