Trent FGM6DC-2PL-400 400A, 2 Pole DC Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) Fixed Type 20kA 400 Amp, 1000VDC
Features :
- 2 Pole Disconnect
- 20kA Short Circuit Rating @1000VDC
- Suitable for DC Power Systems Including Solar and Battery
Standards :
- IEC/EN 60947-3
- IP20 (IP40 Installed) IEC 61008
| Trent Part Number | FGM6DC-2PL-400 400A |
| Functions | 2 Pole DC MCCB |
| Nominal Voltage | 1000VDC |
| Nominal Current Range | 400 Amps |
| Trip Delay Time | < 50ms |
| Rated Impulse Voltage | 12kV |
| Operating Temperature | -35 to 70 Deg C |
| Electrical Operations | 5,000 Ops |
| Insulation Voltage | 1500V |